تبلیغات
مرجع نمونه سوال امتحانی در تمامی مقاطع - نمونه سوالات درس به درس علوم چهارم ابتدایی
امروز :
مرجع نمونه سوال امتحانی در تمامی مقاطع
دانلود رایگان نمونه سوال در معلمی1

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
وبلاگکد جستجوی گوگل


بازدید : مرتبه
تاریخ : دوشنبه 31 مرداد 1390

بخش اول - ساختمان بدن موجودات زنده

موجودات زنده با موجودات غیر زنده متفاوتند. آجر، صندلی و كتاب جزء موجودات غیر زنده و پروانه، درخت و گنجشك جزء موجودات زنده هستند. رشد، حركت و تولید مثل از مهم ترین تفاوت های موجودات زنده و غیر زنده می باشد.

سلول چیست؟

بدن ما و همه موجودات زنده از واحدهای بسیار كوچكی به نام سلول ساخته شده است. سلول واحد ساختمانی بدن است.
ساختمان سلول: برای دیدن سلول به دلیل كوچك بودن آن، باید از وسیله ای به نام میكروسكوپ استفاده كنیم. با میكورسكوپ می توان همه چیز را بیشتر از 1000 برابر بزرگ كرد.
هر سلول 3 بخش دارد:
1- پوسته
2- سیتوپلاسم
3- هسته
پوسته مانند پوششی در اطراف سلول كشیده شده است. سیتوپلاسم، مایع غلیظی است كه تمام سلول را پر می كند. یك هسته كوچك نیز در داخل سیتوپلاسم است. شكل و اندازه سلول ها با هم متفاوت است.
در ساختمان برگ سه نوع سلول مشاهده می كنیم كه هر یك كار معینی انجام می دهند. سلول ها از غذایی كه وارد آنها می شود استفاده می كنند و در صورت آسیب دیدن آنها تقسیم می شوند و سلول جدیدی را به وجود می آورند و اینك ار تا پایان عمر ادامه دارد.
سلول ها كار های مختلفی انجام می دهند. مثلاً سلول عصب (انتقال پیام) سلول استخوان (استحكام) سلول ماهیچه(حركت) و سلول روده (جذب) غذا را به عهده دارند.

ادامه مطلب                 (لینک کمکی)

طبقه بندی: چهارم ابتدایی،  همه نمونه سوالات مقاطع ابتدایی، 
برچسب ها: نمونه سوالات درس به درس علوم چهارم ابتدایی، علوم چهارم ابتدایی، سوالات علوم چهارم ابتدایی، نمونه سوالات علوم چهارم ابتدایی، سوالات درس به درس علوم چهارم ابتدایی، بانک سوالات، بانک سوالات ابتدایی، بانک سوالات راهنمایی، بانک سوالات دبیرستان،

ارسال توسط خلیلی
 

تبلیغات

آرشیو مطالب
صفحات جانبی